جامعه پرستاری احترام می خواهد/ تربیت پرستار بیمارستانی توهین به پرستاری آکادمیک است

تشکل های مختلف دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در نامه ای خظاب به وزیر بهداشت خواستار لغو آئین نامه تربیت پرستار بیمارستانی شدند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری متن این نامه بدین شرح است:

وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر حسن قاضی زاده هاشمی
با سلام
همانگونه که مستحضرهستید قشر زحمت کش پرستار قلب نظام درمانی بوده و بسیاری از زحمات و خدمات درمانی بیمارستان ها بر عهده ی این عزیزان می باشد، فرشتگانی که با مهربانی و دلسوزی خود ضامن سلامتی و حفظ جان مردم هستند.
طبق فرمایش مقام معظم رهبری نگاه به جامعه پرستاری باید احترام آمیز باشد.ولی متاسفانه چند وقتی است که خدمات این قشردلسوز باطرح« تربیت پرستار بیمارستانی » مورد کم لطفی وزارت بهداشت قرارگرفته و در واقع در حق این دوستان ظلم شده است. طرحی که به ظاهر رفع کننده کمبود نیروی پرستاری در مراکز درمانی است اما به علت مشکلات فراوان و غیرقابل پیش بینی این طرح در آینده ای نزدیک نه تنها به بهبود کیفیت خدمات درمانی کمکی نخواهد کرد، بلکه با اجرا شدن آن سلامت مردم به خطر خواهد افتاد.
برخی از مهمترین مشکلات این طرح به شرح زیر می باشد:
1- نبود هیئت علمی کافی در بالین برای آموزش اصولی این دانشجویان
2- نبود امکانات و فضای آموزشی کافی برای این دانشجویان در مراکز درمانی دولتی
3- نا عدالتی در اختصاص سهمیه استخدام برای این دانشجویان، نسبت به دانشجویان پرستاری آکادمیک (در واقع پرستاران زیادی هنوز هم در صف استخدام مراکز بهداشتی و درمانی قرار دارند)
4- بالا بودن درصد اشتباهات فارغ التحصیلان این رشته نسبت به رشته پرستاری (به علت نبود مطالعه و کلاس های آموزشی آکادمیک کافی)
5- خارج شدن تدریس حرفه مقدس پرستاری از شیوه آکادمیکِ علمی به شیوه ای ابداعی و تجربه نشده
بر اساس مشکلات مذکور، ما نمایندگان تشکل های مختلف دانشگاه علوم پزشکی کاشان خواهشمندیم که با لغو این طرح اجازه دهید آموزش پرستاری با همان قوت و استحکام و به شیوه علمی سابق در دانشگاه ها ادامه یافته تا زمینه برای بروز آسیب های بیشتر در حوزه درمانی کشور به وجود نیاید.
من الله توفیق
1- شورای دانشجویی هیئت مدیره نظام پرستاری کاشان
2- بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان
3- تشکل جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کاشان
4- تشکل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان
5- شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان
6- کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان


   1398/7/29 20:00


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :